خشونت جهانیاندیشمندان بسیاری، پس از وقوع حادثه یازدهم سپتامبر، این پرسش را پیش کشیده اند که چگونه در اوج تمدن مدرن و در عصر گسترش شبکه های ارتباطی میان مردمان دهکده جهانی، خشونتی از این نوع می تواند ظهور یابد . در گفت وگوی حاضر مسئله خشونت جهانی، از دیدگاهی انسان شناسانه، بررسی شده است .

آیا تروریسم عارضه ای است که دموکراسی یا جهان مدرن را تهدید می کند، یا اینکه نتیجه جهان مدرن است؟ آقای فکوهی تروریسم را محصول جهان مدرن می داند . خشونت تروریستی یا واکنش های افراطی علیه مدرنیته عوارض بیمارگونه ای هستند که مثل هر بیماری ساده ای، می توان از طریق روش های تسکین دهنده و کوتاه مدت، با آن برخورد کرد . پس از حادثه یازدهم سپتامبر، که می توانست هشداری برای ایجاد تغییری اساسی در نظم جهانی باشد، شاهد بودیم که عملا تغییر مثبتی صورت نگرفت; بدین معنا که نظم جهانی از طریق روش های سرکوبگرانه و مکانیستی سعی کرد تا عارضه را از میان بردارد . این جریان نه تنها در سطح جهانی، نظامیگری و سرکوبگری را تقویت کرد، بلکه در داخل سیستم های دموکراتیک غربی نیز بیشترین فشار را بر ساختارهای دموکراتیک وارد آورد .

پدیده هایی چون حادثه یازدهم سپتامبر، نتیجه اجتناب ناپذیر مدرنیته است . رشد اقتصادی به ایجاد نابرابری های اجتماعی می انجامد . بنابراین از آغاز نمی توان برنامه ریزی یا تفکر درباره رشد اقتصادی را بدون در نظر گرفتن نابرابری انجام داد و تصور کرد که نابرابری پدیده ای استثنایی است که وقتی ظاهر شد، می توان به طور قطعی با آن برخورد کرد . اگر تصورمان این باشد که مدرنیته، در درون، چنین پتانسیل هایی دارد که اجتناب ناپذیر است، به جای اینکه مانند امروز با خشونت و ترورسیم برخورد مکانیکی بکنیم، سعی خواهیم کرد آن را درک کنیم و ببینیم چه جایگاهی در سیستم دارد و چگونه می توان عملا از بروز آن پیش گیری کرد .

اگر از یک خشونت عام سخن بگوییم، امروزه عمدتا با خشونتی روبه روییم که از طرف دولت ها علیه شهروندان در همه جهان اعمال می شود . البته دولت ها در این میان تنها نیستند; همراه آنها دو سیستم دیگر نیز وجود دارد: شرکت های فراملیتی و سیستم های جنایت سازمان یافته جهانی . آن چیزی که این سیستم را به هم متصل می کند، یک نظم جهانی است که محور آن صرفا اقتصادی و کسب حداکثر سود با کمترین هزینه است .

منبع: سایت حوزه


مشخصات

  • منبع: http://khashm-khorosh.blogfa.com/post/47
  • کلمات کلیدی: سیستم ,جهانی ,خشونت ,مدرن ,جهان ,توان ,جهان مدرن ,یازدهم سپتامبر، ,حادثه یازدهم ,اجتناب ناپذیر ,حادثه یازدهم سپتامبر،
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها