حکومت نبوی الگوی حکومت هااللهم عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک.[1]

معرفت عمیق و دقیق نسبت به ساحت قدس نبوی9 یکی از بزرگ ترین نعمت های الهی و زمینه ساز شناخت خدا و اولیای دیگر الهی و راهکار دست یابی به سعادت جاودانه است. قرآن، تمام بشریت را به شناخت، ایمان، اطاعت، بیعت، نصرت، تکریم، ابلاغ سلام و صلوات به پیامبر بزرگ خدا فراخوانده است. آگاهی از این حقایق و انجام این وظایف، شرط بهره مندی از نعمت های فراوان الهی در دنیا و آخرت است.

شناخت رسول اکرم صلی الله علیه و آله شناخت یک شخص نیست. مجموعه ای از معارف زندگی ساز و سعادت آفرین است. جهان بینی نبوی9، آرمان های نبوی9 ، تاکتیک های نبوی، فقه نبوی، اخلاق نبوی، آداب نبوی، علوم نبوی، طبّ نبوی، مدیریت نبوی، سیاست های نبوی، قضاوت نبوی، تربیت نبوی، عبادت، نیایش های نبوی و ارزش های مقبول نبوی، هر کدام دنیایی از معرفت و دریایی از نور و رحمت است. آفاقی از تلاش و تقوای فطری لازم است، تا ذهن بشر به قطره ای از معرفت و گرد راه این قافله هدایت راه یابد.

قرآن عظیم، بخشی از علوم الهی است که بر زبان رسول اعظم جریان یافته است و کیست که تمام حقایق بیکران آن را کشف کرده باشد؟ و لایحیطون بشیء من علمه الّا بما شاء[2]

نهج البلاغه، دستاورد یکی از شاگردان «مدرسه نبوی» است، و کیست که به بلندای اندیشه علوی راه یابد؟ خود او فرمود: سیلاب «علم و ایمان» از ستیغ وجودم سرازیر می شود و طائر بلند پرواز اندیشه تا آفاق بلند زندگی ام، اوج نمی گیرد.[3] پرسش های اصلی در زمینه «پیامبرشناسی» این است که پیامبر اعظم کی بود و چه گفت و چه کرد؟

ممکن است درباره دو پرسش «چه گفت» و «چه کرد» بتوان اندکی سخن گفت و از دانش حدیث، تاریخ، تفسیر، رجال و تراجم کمک گرفت. اما شناخت «حقیقت محمدیه»، از توان ذهن و زبان و فهم و خیال ما بیرون است.

نهج الفصاحه شبنمی از اقیانوس «علوم محمدی» است که پس از قرن ها، بهار می آفریند و طراوت می بخشد و ذهن و زندگی را نورانی می کند.

شناخت «انسان کامل» و کامل ترین انسان، نیاز همیشه جوامع بشری است. هر کس با الفبای ارزیابی انسان ها آشنا باشد، می داند در میان چهره های برجسته تاریخ چهره ای درخشان تر و زیباتر از پیامبر بزرگوار اسلام وجود ندارد. شناخت این سیمای پاک و غبار زدایی از زندگی او، آب حیات روزگار ماست.

منبع:سایت پایگاه اطلاع رسانی حوزه

توضیحات بیشتر در ادامه ی مطالب


مشخصات

  • منبع: http://khashm-khorosh.blogfa.com/post/45
  • کلمات کلیدی: نبوی، ,شناخت ,الهی ,زندگی ,پیامبر ,معرفت
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها